niedziela, 18 listopada 2012

Hashima

18 listopada 1865r. – Rozpoczęła działalność Kolej Fabryczno-Łódzka.
W latach 1887–1974 służyła jako ośrodek wydobycia węgla. W 1975 r. została opuszczona przez wszystkich mieszkańców w związku z zaprzestaniem wydobycia przez koncern Mitsubishi. Obecnie główną atrakcją wyspy są opuszczone, betonowe bloki oraz otaczający je falochron. W latach 70 tych wyspę zamieszkiwało ponad 5 tys. ludzi, dodatkowo wyspa ta stanowiła nie tylko schronienie, ale posiadała wszystkie zalety nowoczesnych miast. Były tam szkoły, kina, bary, restauracje, tuziny sklepów. Wszystko połączone ze sobą za pomocą labiryntów schodów, tunelików oraz małych dziedzińców. W roku 1959 miasto zamieszkiwało 5 259 osób, co przy jej powierzchni dawało gęstość zaludnienia  83 500 osób/km2. Pierwszy budynek wybudowano w 1916 roku a pod koniec II Wojny Światowej wzniesiono nie mniej niż 30, w rezultacie wizualnie żaden skrawek terenu nie pozostał pusty. Powodem tego dzikiego rozwoju był węgiel. Pod wyspą tysiące robotników codziennie ryzykowało życie przy wydobywaniu węgla o niesamowicie wysokiej jakości. Był on nie tylko eksportowany na cały świat, ale stanowił siłę napędową dla japońskiej machiny podczas II Wojny Światowej. Historia Hashimy w wielu kwestiach jest historią nowoczesnej Japonii, która w XIX wieku myślała jedynie o rozwoju i modernizacji. Historia wyspy zaczęła się w roku 1887 kiedy to rodzina Fukahori wykopała pierwszy odcinek kopalni i 3 lata później sprzedała Hashimę Korporacji Mitsubishi. Ci używając importowanej technologii z powodzeniem wydobywali węgiel z dna morza. Japonia silnie się modernizowała, aby nie zostać jedną z kolonii Zachodu. Jak ropa zaczeła zastępować węgiel rząd Japoński w 1960 roku,  rozpoczął zamykanie kopalni w całym kraju. Mitsubishi oficjalnie ogłosiła zamknięcie kopalni w 1974 roku. W roku 2009, po ponad 20 latach wyspę udostępniono do zwiedzania. Będąc na wyspie możemy podziwiać budynki i porzucone przedmioty codziennego użytku, które mimo opuszczenia sprawiają wrażenie ciągłej duchowej obecności dawnych gospodarzy.

 Poza tym jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada cicho na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy. Haruki Murakami

piątek, 16 listopada 2012

Chłosta na BP

16 listopada 1909r.-Powstała pierwsza na świecie używająca sterowców, niemiecka linia lotnicza DELAG.
Koncern naftowy BP przyznał się do winy za katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r. i na podstawie ugody z Ministerstwem Sprawiedliwości USA zapłaci karę w wysokości 4,5 mld dol. Jest to najwyższa kara finansowa, zasądzona w historii spraw karnych w USA. Dotychczasowy rekord należy do firmy farmaceutycznej Pfizer Inc., która w 2009 r. zapłaciła 1,3 mld dolarów za oszustwa przy marketingu swojego leku przeciwbólowego Bextra. Ugoda w sprawie karnej wytoczonej BP przez rząd amerykański nie pokrywa roszczeń z tytułu pozwów cywilnych wniesionych osobno przez władze federalne i stanowe przeciw koncernowi oraz przez osoby prywatne. Będą one kosztować BP dodatkowe miliardy dolarów. Prywatne pozwy przeciw BP prowadzi sąd federalny w Nowym Orleanie. Oczekuje się tam, że koncern będzie musiał zapłacić powodom około 7,8 miliarda dolarów. Od 2010 roku naftowy koncern pozyskał na odszkodowania, sprzedając swoje aktywa, 35 mld dolarów. W październiku za blisko 2 mld dol. sprzedał swoją największą rafinerię w USA, ulokowaną w Texas City.

Zasadniczym problemem stworzonej przez człowieka współczesnej ekologii jest samolubstwo – i samolubstwo tkwi w nim. Zapłatą za grzech jest śmierć. Świat biotyczny umiera! J.F. Cassel

niedziela, 11 listopada 2012

Tsukiji

11 listopada 1909r. – Rozpoczęto budowę bazy amerykańskiej marynarki wojennej Pearl Harbor na Hawajach.
Centralny Tokijski Hurtowy Targ Metropolitalny. Największy na świecie hurtowy targ rybny. Także jeden z największych hurtowych targów żywnościowych w ogóle. Sprzedaje się na nim wszelkie rodzaje ryb - od sardynek po trzystukilogramowe tuńczyki - oraz inne owoce morza. Targ został założony w 1923, choć tradycja targów rybnych w Tokio sięga epoki Edo, kiedy to pierwsze targowisko został założony przez Ieyasu Tokugawe. Pierwszy szogun Tokugawa zbudował tu miasto, które początkowo nosiło nazwę Edo. On też, zaprosił tu rybaków z Tsukudajima oraz Osaki dając przywilej poławiania w rzece w zamian za dostawy ryb do jego zamku. Rybacy zaopatrywali zamek tak jak się omówiono a nadwyżki połowów sprzedawali na pobliskim moście. Później by sprostać wyzwaniu jakie stawiało przed rybakami rozwijające się miasto, targ z mostu został przeniesiony na teren nabrzeżny. Tu targowano hurtowo, tu tez powstały pierwsze fortuny. Z czasem do handle owocami morza dołączono handel warzywami. W erze Meiji obalono przywileje dla hurtowników a sprzedawcy osobno targowali się z każdym nabywca. Na początku 20 wieku targ został zniszczony przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tokio w 1920 roku. Targ odbudowano i wprowadzono nowe zasady handlu. Ogólnie, na trzech tokijskich targach rybnych sprzedaje się rocznie ponad 700 tys. ton ryb i owoców morza, a obroty wynoszą około 600 mld jenów (około 5,5 mld dolarów). Sam targ Tsukiji zbywa około 2 tys. ton dziennie, a liczba wszystkich zarejestrowanych pracowników waha się między 60 a 65 tysiącami. Dzienne obroty wynoszą 18 milionów dolarów. Tsukiji to największy targ rybny świata, handel rozpoczyna się o świcie. Jego odwiedzenie to jedna z 10 tzw. "To Do in Tokyo" wg magazynu Time.

...
Nie­rzad­ko ry­ba więcej powie
niż moc­no wy­gada­ny człowiek. Kojak

czwartek, 8 listopada 2012

Upadek Republiki?

 8 października 1801r. – w Paryżu został podpisany układ pokojowy pomiędzy Francją a Rosją.
LucasFilm, studio filmowe George'a Lucasa, zostało kupione przez firmę Walt Disney za 4,05 mld dolarów. Transakcją objęte zostały również prawa do marki kultowych Gwiezdnych Wojen. Coś się kończy a coś zaczyna. W 2015 roku zobaczymy nowy rozdział Gwiezdnych Wojen. Przy okazji transakcji ogłoszono też, że siódmy film z cyklu "Gwiezdnych Wojen" będzie miał premierę w 2015 roku. Disney planuje, że kolejne filmy w serii będą powstawały co dwa-trzy lata. Wykupienie LucasFilm to nie pierwsza efektowna transakcja przeprowadzona przez Disneya. Filmowy potentat wcześniej kupił wytwórnie Pixar za 7,4 mld dolarów i Marvel za 4,2 mld dolarów.
Re­zyg­nacja jest go­towością do wejścia w no­wy układ. Re­zyg­nacja jest go­towością do wejścia w no­wy układ. Martin HeideggerMartin

poniedziałek, 5 listopada 2012

Sandy

5 listopada 1831 – Skazano na śmierć przywódcę powstania amerykańskich niewolników Nata Turnera.
Amerykańska gospodarka ugina się od podmuchów wiatru. Nowojorska giełda była zamknięta przez dwa dni, po raz pierwszy od ponad 120 lat. Huragan Sandy z pewnością pozostawi ślady nie tylko na ulicach miast, ale również w amerykańskiej gospodarce. Sparaliżowana komunikacja, zalane metro w Nowym Jorku, miliony domów bez prądu. Czy huragan Sandy był karą Bożą za ..., czy zbawienną siłą natury dla gospodarki USA? Straty na Wschodnim Wybrzeżu mogą wynieść kilkadziesiąt miliardów dolarów. Z powodu powodzi i braku prądu wyraźnie spadła aktywność w sektorze handlu. Zamknięto wiele placówek handlowych i przedsiębiorstw. Szacunki strat, jakie powoduje Sandy rosną z godziny na godzinę. To duży cios w osłabioną przez kryzys gospodarkę USA – twierdzi część analityków.  Od 35 do 45 mld dol. wynoszą według wstępnych szacunków straty spowodowane huraganem „Sandy”. Wskazują oni, że straty mogą sięgać od 1 do 1,7 proc. PKB na dotkniętych przez kataklizm regionach, jeśli uwzględni się utratę miejsc pracy i problemy energetyczne związane między innymi z wyłączeniem reaktorów jądrowych czy ograniczeniem produkcji przez rafinerie. Suma ta przełożyć się może nawet na 0,3 – 0,6 proc. PKB całych Stanów w tym kwartale.Czy kataklizm spowoduje kolejne spowolnienie dźwigającej się z kryzysu amerykańskiej gospodarki? Choć większość ekonomistów zgadza się, że w krótkim okresie huragan wpłynie negatywnie na rynki, niektórzy wskazują, że w dłuższej perspektywie czasowej konieczność odbudowy po Sandy będzie stanowić impuls dla amerykańskiej gospodarki, a pomóc w tym mają w tym także pieniądze wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najwięcej może oczywiście zyskać branża budowlana. Ludzie będą remontować mieszkania, kupować meble, odnawiać firmy. Najszybciej powinien być odczuwalny wzrost wydatków konsumentów. Nakłady na zakup nowych mebli, zapasów żywnościowych, remont domów sięgną 27– 36 mld dol. – oceniają ekonomiści. Mimo swoich rozmiarów Sandy nie wywoła takich skutków jak Katrina. Huragan szalejący na południowo-wschodnim wybrzeżu USA w 2005 roku przyniósł 120 miliardów dolarów strat. Niektóre ze zniszczeń do dziś nie zostały zlikwidowane.




„Niewidzialna ręka rynku bardzo często zależy od widzialnej ręki rządu” Amartya Sen